Ośrodek Rekreacji i Rehabilitacji Konnej „Tabun”. Kraków-Olszanica ul. Ireny Kosmowskiej 12a
tel. 12 623 82 37, 12 623 80 62

Początki istnienia Ośrodka łączą się z Klubem Turystyki Konnej „Tabun”, który został założony pod koniec 1983 roku z inicjatywy Mikołaja Reya, Jerzego Wilczka oraz grupy „zapaleńców”, przy współudziale i pomocy dyrektora Młodzieżowego Domu Kultury „Dom Harcerza” pana Zbigniewa Sabińskiego. Początkowo Klub zrzeszał przede wszystkim młodzież harcerską działającą w 8 Krakowskiej Konnej Drużynie Harcerskiej im. 8 Pułku Ułanów księcia J. Poniatowskiego. Część użytkowanych koni stanowiła własność prywatną członków klubu lub była dzierżawiona. Trzy pierwsze konie będące własnością klubu zostały kupione po bardzo okazyjnej cenie w Stadninie Koni Arabskich w Kurozwękach.

Klub nigdy nie był jednostką całkowicie samowystarczalną finansowo, gdyż jego założeniem nie były cele zarobkowe lecz wychowawcze. Niskie ceny jazd i obozów miały umożliwić dzieciom i młodzieży zwłaszcza tej gorzej sytuowanej branie udziału w zajęciach i imprezach. Początkowo majątek klubu składał się z darowizn osób prywatnych i instytucji państwowych oraz niewielkich dotacji. W 1985 roku ośrodek przeniósł się z wynajmowanej stajni do nowej siedziby – fortu austriackiego otoczonego 4 ha lesistego terenu.

Adaptacja obiektu służącego do tej pory za magazyn wymagała ogromnych nakładów finansowych. Z braku funduszy, większość prac remontowych wykonali członkowie klubu, m.in. dociągnięcie prądu, wody, budowa wiat na słomę i siano, oczyszczenie terenu itp.

W ramach działalności sportowo rekreacyjnej w zakresie jeździectwa i turystyki konnej klub organizował obozy, rajdy, zawody oraz szkolenia i kursy w zakresie nauki i doskonalenia jazdy konnej, obsługi koni. Nabyta wiedza hippologiczna mogła być wykorzystana w praktyce, gdyż wszystkie prace stajenne, karmienie, czyszczenie, kucie, zabiegi weterynaryjne wykonywane były przez członków klubu. Od 1988 roku podjęto dodatkowo inicjatywę prowadzenia rehabilitacji – hipoterapii dla dzieci niepełnosprawnych. W 1989 roku KTK „Tabun” przestał być harcerski i stał się sekcją jeździecką Młodzieżowego Domu Kultury. Wiosną 1997 roku na świat przyszły dwa pierwsze źrebaki klubowe: Kenia i Birma, a rok później pojawiła się Kwadra. Obecnie w stajni KTK znajduje się 24 koni wierzchowych. Klub dysponuje krytą halą dla potrzeb zajęć z hipoterapii oraz rehabilitacji. Od grudnia 1998 roku klub przenosi się do nowej siedziby. Tu, oprócz przestronnych boksów dla koni, znajduje się również komfortowe zaplecze, a w nim m.in.: świetlica, szatnia, siodlarnia, dyżurka oraz węzeł sanitarny. W nowej siedzibie klub nie zmienia charakteru swojej dotychczasowej pracy. Nadal prowadzi działalność hodowlaną, której efektem są narodziny kolejny klubowych źrebaków.

  • e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.