Działalność hippoterapeutyczna podjęta została w 1988 roku w porozumieniu z Zespołem Uzdrowisk Krakowskich i Szpitalem Specjalistycznym im.Jana Pawła II.

Nasz ośrodek położony jest na obrzeżach Krakowa, w sąsiedztwie dużych obszarów zieleni, co umożliwia prowadzenie atrakcyjnych zajęć w plenerze. Dysponujemy halą, z której korzystamy w czasie niepogody oraz salką rehabilitacyjną gdzie prowadzone są bezpośrednio po jeździe na koniu ćwiczenia usprawniające. Zajęcia prowadzimy dla wszystkich grup wiekowych. Zatrudniamy wykwalifikowanych specjalistów hipoterapii i rehabilitacji co zapewnia fachowość i bezpieczeństwo prowadzonych zajęć. Hipoterapia to działanie mające na celu przywracanie zdrowia i sprawności fizycznej przy pomocy konia i jazdy konnej. Jest metodą opartą na bazie neurofizjologii i oddziałuje leczniczo na pacjenta w aspekcie fizycznym i psychicznym. Specyficzny ruch grzbietu konia wpływa stymulująco i usprawniająco na układ mięśniowy i nerwowy jeźdźca. Efektem terapii jest:

  • normalizacja napięcia mięśniowego,
  • wzmocnienie mięśni tułowia,
  • poprawa kontroli głowy i tułowia,
  • kształtowanie reakcji obronnych i równoważnych,
  • poprawa koordynacji wzrokowo-ruchowej,
  • ćwiczenia orientacji w schemacie własnego ciała i orientacji w przestrzeni,
  • trening zmysłu równowagi.

Fenomenem tej terapii jest jednoczesne oddziaływanie na ciało, umysł i ducha. Kontakt z koniem daje szereg wrażeń, które mają pozytywny wpływ na kształtowanie się osobowości. Hipoterapia pełni rolę uzupełniającą w tradycyjnych metodach fizjoterapii.

Zajęcia mogą odbywać się cały rok bez względu na pogodę gdyż klub dysponuje krytą ujeżdżalnią, a także małą salą gimnastyczną gdzie mogą mieć miejsce inne, uzupełniające formy terapii ruchowej.

jazda2      spacer