Kolejny Piknik Niepodległości już za nami!

Tym razem spotkaliśmy się trochę później niż zwykle, bo dopiero 19 listopada, ale cel spotkania był jak zwykle ten sam - oddać hołd tym, którzy przez lata walczyli o odzyskanie przez Polskę niepodległości! Trochę inne były też warunki atmosferyczne, które nam towarzyszyły, pierwszy raz zdarzyło się, że Piknik odbywał się w niemal zimowej scenerii, na szczęście nie przestraszyło to ani jeźdźców biorących udział w imprezie, ani też pozostałyc zaproszonych gości. 
Jeźdźcy spotkali się w stajni już o godzinie 10, trzeba było przecież przygotować konie, przygotować siebie, przeanalizować mapy i obmyślić strategię na przejazd, tak, aby się nie zgubić na trudnej trasie, a po drodze zaliczyć wszystkie punkty i o odpowiedniej godzinie stawić się pod Kopcem Piłsudskiego! Udało się niemal doskonale, drobne korekty trasy w stosunku do zaznaczonej, się zdarzały, ale najważniejsze, że wszystkie zadanie zostały wykonane, a przede wszystkim udało się dotrzeć w komplecie o właściwej porze i we właściwe miejsce. A miejscem tym był plac znajdujący się pod Kopcem Piłsudskiego, tam też dotarły wszystkie zaproszone osoby i mogliśmy wspólnie odśpiewać kilka patriotycznych pieśni, a także złożyć wieńce u stóp Kopca. 
Druga część imprezy odbyła się w naszej stajni, a dokładniej w klubowej świetlicy, która została lekko przemeblowana z tej okazji, tam wszyscy mogli się posilić pyszną zupą, a przede wszystkim napić się gorącej herbaty! Tu nastąpiło też ogłoszenie ostatecznych wyników rywalizacji patroli, które wzięły udział w naszej imprezie. Rywalizacja była zacięta, a ostatecznym wyniku zadecydowały niewielkie różnice punktowe, co może świadczyć o tym, że wszyscy potraktowali start bardzo poważnie i dobrze się do niego przytowali. Najlepiej spisały się dziewczyny reprezentujące patrol drugi, czyli Zuzanna Pietsch i Zosia Skóbel, drugie miejsce przypadło w udziale zastępowi, który wyruszył na trasę jako pierwszy, a jego skład to: Hania Matoga, Ala Kurek, Gabrysia Wójcik i Madzia Hobot, a zaszczytne trzecie miejsce zajął patrol trzeci: Lena Krzyżanowska, Ewa Rys, Gosia Mikietyńska, Ola Kotek i Marysia Pilch. Wszystkim jednak należą się gratulacje, bo wszystkie dziewczyny świetnie się przygotowały i dzielnie walczyły z wszelkimi przeciwnościami losu i zimową pogodą!

ZDJĘCIA Z PIKNIKU:

galeria zdjęć

Dziękujemy za zdjęcia Agnieszce Domagale!

APEL POD KOPCEM MARSZAŁKA PIŁSUDSKIEGO

Serdecznie zapraszamy do wspólnego uczczenia odzyskania niepodległości przez Polskę na uroczystym apelu pod Kopcem Marszałka Józefa Piłsudskiego.
Apel odbędzie się w asyście jeźdźców ORiRK "Tabun", dokładnie o godzinie 14.00, dnia 19.11.2022

OPŁATA ZA UDZIAŁ W PATROLU:

90ZŁ NA KONTO TABUN - 91 1020 2906 0000 1102 0356 7617

JAK MA SIĘ UBRAĆ PATROL KONNY?
STRÓJ OFICJALNY:
Tu obowiązują kolory: czarny, biały.
W skład stroju wchodzą takie rzeczy jak:
toczek/kask
frak jeździecki czarny
BIAŁA koszula konkursowa - zakrywająca szyję! ( ze stójką lub najlepiej plastron)
bryczesy białe / ew. jasny beż
oficerki (lub buty jeździeckie - sztyblety z czapsami)
białe rękawiczki
i dodatkowo u nas CIEPŁA, ESTETYCZNA I PASUJĄCA DO STROJU CZARNA KURTKA

 piknikstroj

INFORMACJE DLA UCZESTNIKÓW KONNEGO RAJDU PATROLOWEGO.
PLAN DNIA:
10.00 - 11.00 Przygotowanie koni i jeźdźców ( ! czyścimy konie w strojach roboczych, potem przebieramy się w galówki)
11.00 -11.20 ODPRAWA W ŚWIETLICY W STROJACH GALOWYCH
11.45 – 12.30 Wyjazd patroli na trasy ( co 15 min)
Mapy terenu odbierane są 20 min. przed startem.
14.00 - Apel pod kopcem Piłsudskiego, a w trakcie:
14.00 - Dekoracja uczestników konnych patroli
14.10 – Złożenie wieńca przy pamiątkowym krzyżu
14.15 – Odśpiewanie Pieśni Patriotycznych:
MY PIERWSZA BRYGADA i ROZKWITAŁY PĄKI BIAŁYCH RÓŻ
ok. 15.30 – W świetlicy ORIRK TABUN - ogłoszenie wyników zabawy, rozdanie nagród, poczęstunek.
Na Pikniku Niepodległości upamiętniamy ważny dla Polaków dzień, JEŹDŹCÓW OBOWIĄZUJĄ WIĘC GALOWE STROJE JEŹDZIECKIE !!!!!!
Prosimy by zachować kolorystykę czarno-białą. Obowiązują białe bluzki i plastrony ( dopuszczalna jest biała bluzka jeździecka z ozdobną stójką zamiast kołnierzyka).
W miarę możliwości rękawiczki białe.
Za nie regulaminowy elementu stroju, niechlujną fryzurę itp. będą przydzielane punkty karne.
Analogicznie można otrzymać punkty karne za jazdę na niedoczyszczonym lub źle osiodłanym koniu.
W przypadku złej pogody uczestnicy będą jechać w kurtkach (czarne, pasujące do stroju!!!). Prosimy ubrać się ciepło (czyli getry pod białe bryczesy, koszulki z długim rękawem pod bluzkę itp...). Pamiętajcie, że ciepła zupa będzie ok 15/15.30, warto przed wyjazdem na trasę zjeść kanapkę.
PATROLE W RAMACH GRY OTRZYMUJĄ PUNKTY za:
Tablo (Oceniana jest treść i wykonanie)
Wykonane zadania na punktach (5 punktów na trasie)
Zaśpiewanie pieśni pod kopcem ( W tym roku śpiewamy wspólnie po dekoracji przy Kopcu Piłsudskiego. Ponieważ patrole siedzą na koniach, nie ma możliwości czytania tekstu. PIEŚNI TRZEBA ZNAĆ NA PAMIĘĆ) uwaga: BĘDĄ PRZYZNAWANE PUNKTY ZA ZNAJOMOŚĆ TEKSTU.
UJEMNE, KARNE PUNKTY można uzyskać za:
niekompletny galowy strój, brak estetyki ( np. fryzura, nie pasująca kurtka czy zabrudzone ubranie
źle osiodłanego konia,źle dopasowany sprzęt na koniu, brudnego konia lub sprzęt
Nie etyczne zachowania wobec koni w trakcie przejazdu ( np. nadmierne użycie bata, szarpanie itp...)
KAŻDY PATROL KONNY MA ZGŁOSIĆ SIĘ NA OSTATNIM PUNKCIE PO GODZINIE i 10 min OD WYJAZDU !!!!! JEŻELI PATROL SIĘ ZAGUBI INSTRUKTOR WSPOMAGAJĄCY MA OBOWIĄZEK PRZERWAĆ PRZEJAZD I DOPROWADZIĆ PATROL DO OSTATNIEGO PUNKTU NA WYZNACZONĄ GODZINĘ. OD CHWILI PRZEJĘCIA PROWADZENIA PRZEZ INSTRUKTORA PARTOL NIE ZALICZA ŻADNYCH PUNKTÓW.
Mapy terenu odbierane są 20 min. przed startem.
Do zaliczenia na trasie jest 5 punktów. Na wykonanie zadania na punkcie jest max. 5 minut. Po tym czasie patrol ma jechać dalej niezależnie od wykonania zadania.
Jeśli na punkcie skumulują się patrole, grupie która będzie musiała czekać zostanie odliczony od limitu czasu czas oczekiwania.

ŚPIEWNIK NA PIKNIK NIEPODLEGŁOŚCI
Jak co roku podczas apelu wspólnie śpiewamy pieśni patriotyczne.
(Zdradzę tajemnicę, że im lepsza znajomość tekstu tym więcej punktów w grze, a nagrody czekają 🙂 )
MY , PIERWSZA BRYGADA
Pieśń „My Pierwsza Brygada” powstała pod koniec I Wojny Światowej. Autorami słów są Andrzej Hałaciński i Tadeusz Biernacki. Melodia pieśni to „Marsz nr 10” grany w sierpniu 1914 przez strażacką orkiestrę w Kielcach. Prawdopodobnym jej autorem był kpt. Andrzej Brzuchal-Sikorski, który od 1905 roku był kapelmistrzem orkiestry Kieleckiej Straży Ogniowej, a potem, orkiestry I Brygady Legionów Polskich Józefa Piłsudskiego.
Miała to być ulubiona pieśń Marszałka Józefa Piłsudskiego, którą intonował często podczas spotkań z żołnierzami Legionów Polskich. Na Zjeździe Legionistów w Lublinie w 1924 r. Piłsudski powiedział „Dziękuję panom za najdumniejszą pieśń, jaką kiedykolwiek Polska stworzyła”. W 1927 pieśń pretendowała do roli hymnu państwowego. 14 sierpnia 2007 roku Minister Obrony Narodowej swym postanowieniem uznał marsz „My Pierwsza Brygada” za Pieśń Reprezentacyjną Wojska Polskiego.
ROZKWITAŁY PĄKI BIAŁYCH RÓŻ
Pieśń znana już w okresie walk legionowych na Wołyniu w 1916 r. Bardzo popularna w czasie wojny polsko - bolszewickiej 1919-20 śpiewana jak inne polskie piosenki wojenne.

(kliknij w zdjęcie, aby powiększyć)

mpiknikspiew

WYNIKI TABLO!
Nie było łatwo, bo wszystkie Wasze tablo są bardzo piękne, jednak po ocenie pod względem merytorycznym i artystycznym, wyłoniła się następująca kolejność:
1miejsce:
H. Matoga
A. Kurek
G. Wójcik
M. Hobot

2 miejsce:
Z. Pietsch
G. Ptak
Z. Skóbel
H. Szczygieł
A. Mura

3 miejsce:
L. Krzyżanowska
E. Rys
M. Mikietyńska
A. Kotek
M. Pilch

4 miejsce:
K. Kołodziejczyk
I. Michalik
M. Ciechanowska
N. Grzegorska
Trzy pierwsze patrole wezmą udział w grze konno. Patrol czwarty serdecznie zachęcam do podjęcia rywalizacji pieszo lub na rowerach!

Dodatkowe informacje:
Zasady gry – 2 etapy:
1. Patrole samodzielnie przygotowują tablo na wybrany z trzech temat historyczny dotyczący drogi Polski do niepodległości.
Jest to etap eliminacyjny, autorzy 3 najlepszych prac wezmą udział w grze terenowe na koniach. Patrole z dalszych miejsc mogą uczestniczyć w biegu na rowerach lub pieszo. Tablo będą oceniane przez niezależne jury z MDK ”Dom Harcerza”. Punktacja za tablo jest wliczana do całości gry.
2. Bieg terenowy w dniu 19.11.2022 patrole konne, rowerowe i piesze będą pokonywać wyznaczoną na mapie trasę, po drodze wykonując na punktach zadania (pytania z zakresu wiedzy historycznej z okresu walki o odzyskanie niepodległości przez Polskę - zakres gimnazjalny).
Trasa biegu kończy się punktualnie o godz.13.45 pod Kopcem Piłsudskiego, gdzie odbędzie się uroczysty apel, a w trakcie:
14.00 - Dekoracja uczestników konnych patroli
14.10 – Złożenie wieńca przy pamiątkowym krzyżu pod Kopcem Marszałka Piłsudskiego
14.15 – Wspólne odśpiewanie dwóch Pieśni Patriotycznych
Po apelu wszyscy wspólnie wracają do ORIRK Tabun.
W stajni, po oporządzeniu koni i sprzętu uczestnicy spotykają się w świetlicy na ogłoszeniu wyników gry terenowej i rozdaniu nagród.
Na koniec uczestnicy imprezy zaproszeni są na ciepły posiłek.
Dla chętnych do udziału pieszo lub rowerem jest możliwość zabawy bez przygotowania tablo, czyli tylko bieg na orientację z zadaniami w terenie zakończony apelem pod Kopcem Piłsudskiego. Później zapraszamy na ogłoszenie wyników i poczęstunek w Tabunie.

WYMAGANIA DLA UCZESTNIKÓW PATROLI KONNYCH:
1. Wiek: 12 – 16 lat
2. Umiejętność jazdy w trzech chodach i podstawowe skoki, doświadczenie jazdy w terenie
3. Znajomość historii Polski w zakresie gimnazjalnym
4. Po zakwalifikowaniu się do patrolu konnego wpłata kwoty 90 zł i nauczenie się tekstu 2 podanych pieśni patriotycznych.
Koszt udziału uczestnika na koniu 90 zł.
Patrole piesze i rowerowe – udział bezpłatny.