Konna gra terenowa z okazji Święta Odzyskania Niepodległości odbyła się 9 listopada.

Poranek postraszył nas deszczem i mgłą, temperatura też nie należała do najwyższych, ale z upływem czasu sytuacja trochę się poprawiła i uczestnicy Pikniku Niepodległości nie mogli już narzekać na pogodę. Może nie była to typowa złota, polska jesień, ale nie było też dramatycznie, nikt nie wrócił przemoczony, czy też przemarznięty, a przede wszystkim dopisywały humory, a to w takich sytuacjach jest najważniejsze. Uczestnicy patroli konnych zjawili się w stajni najwcześniej, to na nich czekało najwięcej pracy, musieli przygotować do drogi swoje rumaki, a potem przebrać stroje galowe, uczesać piękne fryzury, a to wszystko zajmuje przecież sporo czasu! Patrol pieszy i rowerowy miały trochę łatwiej, więc zjawili się przed samą 12, aby odebrać swoje mapy i wyruszyć w teren w poszukiwaniu wyznaczonych punkótw. O 12 wyruszył też pierwszy patrol konny, po nim kolejne, a nim wyruszyły, otrzymywały mapy z trasą przejazdu, przeanalizować trasę na mapie to jedno, ale potem odnaleźć ją w terenie, to już bywa trudniejsze. Ale jakoś się udało, nie obyło się bez pomyłek, ale ostatecznie wszyscy jakoś odnaleźli wyznaczone punkty kontrolne i dotarli pod Kopiec Piłsudskiego jeszcze przed wyznaczonym czasie. Na punktach kontrolnych czekały na wszystkich uczestników trudne zadania do rozwiązania, a wszystkie były związane z wydarzeniami dotyczącymi procesu odzyskiwania niepodległości przez nasz kraj. 
Pięknie prezentował się zastęp dwudziestu koni i dosiadających ich amazonek w galowych strojach pod Kopcem, tam też dotarli inni uczestnicy Pikniku, rodzice i osoby związane z naszym miastem, dzielnicą i MDK-iem. Po krótkich przemowach upamiętniających wydarzenia, które wydarzyły się 101 lat temu, złożono wiązanki kwiatów pod pamiątkowym krzyżem, a następnie wszyscy wyruszyli do naszego Ośrodka, aby tam kontynuować świętowanie. Na początek wszyscy zebrali się nad ujeżdżalnią, aby podziwiać pokazy sprawności jeździeckiej przygotowanej przez nasze amazonki i ułanów z Pułku 4 Ułanów Zaniemeńskich. Te pierwsze zaprezentowały skoki w parze, pokonując wspólnie ciekawy parkur, ci drudzy zaprezentowali emocjonujący pokaz umiejętności władania lancą i szablą. Po pokazach można było przejść do naszej hali, gdzie nastąpił dalszy ciąg naszej imprezy. Tam po krótkiej przerwie na posiłek i odśpiewanie kilku pieśni patriotycznych, patrole konne kontynuowały rywalizację. Kolejnym jej etapem był quiz historyczny, a w oczekiwaniu na jego wyniki, każdy patrol zaprezentował przygotowaną przez siebie pieśń ułańską. W końcowej klasyfikacji uwzględniono też punkty jakie patrole uzyskały na trasie przejazdu konnego i za przygotowanie tablo i w końcu można było ogłosić ostateczne wyniki. Najlepszym patrolem został patrol w składzie: Miriam Dunikowska, Maria Fugiel, Monika Gutowska i Wiktoria Gwiazda - gratulacje! Oczywiście brawa także dla pozostałych patroli, które również dzielnie się spisały i wykazały dużą wiedzą historyczną!

Za rok zapraszamy wszystkich na kolejny Piknik Niepodległości!!!

zdjęcia z Pikniku, cz.1

zdjęcia z Pikniku, cz.2

zdjęcia z Pikniku, cz.3

 

Ponieważ już w najbliższą sobotę wsiadamy na konie by uczcić odzyskanie przez Polskę niepodległości, poniżej garść ważnych informacji.
Na Pikniku Niepodległości upamiętniamy ważny dla Polaków dzień, JEŹDŹCÓW OBOWIĄZUJĄ WIĘC GALOWE STROJE JEŹDZIECKIE !!!!!!
Prosimy by zachować kolorystykę czarno-białą. Obowiązują białe bluzki i plastrony ( dopuszczalna jest biała bluzka jeździecka z ozdobną stójką zamiast kołnierzyka). W miarę możliwości rękawiczki białe. Za nie regulaminowy elementu stroju, niechlujną fryzurę itp. będą przydzielane punkty karne. Analogicznie można otrzymać punkty karne za jazdę na niedoczyszczonym lub źle osiodłanym koniu. W przypadku złej pogody uczestnicy będą jechać w kurtkach (czarne, pasujące do stroju!!!). Prosimy ubrać się ciepło (czyli getry pod białe bryczesy, koszulki z długim rękawem pod bluzkę itp...).

PLAN DNIA:(patrole konne)
10.15 - 11.15 Przygotowanie koni i jeźdźców ( ! czyścimy konie w strojach roboczych, potem przebieramy się w galówki)
11.15 ODPRAWA W ŚWIETLICY W STROJACH GALOWYCH
12.00 – 12.30 Wyjazd patroli na trasy
14.00 Złożenie wieńca pod Kopcem Piłsudskiego
15.00 – 18.00 POKAZY, QUIZ HISTORYCZNY , BIESIADA ZE ŚPIEWANIEM PIOSENEK PATRIOTYCZNYCH, ROZDANIE NAGRÓD

PLAN DNIA:(patrole rowerowe i piesze)
11.45 ODPRAWA W ŚWIETLICY
od 12.00 Wyjazd/ wyjście patroli na trasy
14.00 Złożenie wieńca pod Kopcem Piłsudskiego
15.00 – 18.00 POKAZY, rozdanie nagród, BIESIADA ZE ŚPIEWANIEM PIOSENEK PATRIOTYCZNYCH
ZAPRASZAMY :-)

KAŻDY PATROL KONNY MA ZGŁOSIĆ SIĘ NA OSTATNIM PUNKCIE PO GODZINIE OD WYJAZDU !!!!!
JEŻELI PATROL SIĘ ZAGUBI LUB ZBYT DŁUGO POZOSTANIE NA PUNKTACH Z ZADANIAMI, INSTRUKTOR WSPOMAGAJĄCY MA OBOWIĄZEK PRZERWAĆ PRZEJAZD I DOPROWADZIĆ PATROL DO OSTATNIEGO PUNKTU NA WYZNACZONĄ GODZINĘ.
OD CHWILI PRZEJĘCIA PROWADZENIA PRZEZ INSTRUKTORA PARTOL NIE ZALICZA ŻADNYCH PUNKTÓW.
Mapy terenu odbierane są 20 min. przed startem.
Do zaliczenia na trasie jest 5 punktów z zadaniami.
Na wykonanie zadania na punkcie jest max. 5 minut. Po tym czasie patrol ma jechać dalej niezależnie od wykonania zadania.

Śpiewnik ułański - do wykorzystania podczas Pikniku!

PATROLE I INSTRUKTORZY WSPOMAGAJĄCY Przydział koni:
PATROL 1 (K. Figiel) Rycyna
Gabriela Guzgan Elegia
Weronika Florczyk Rumba
Karolina Szczypka Jagoda
Michalina Zawadzka Wal
PATROL 2 (A. Matusiak) Karino
Ida Malanek Lala
Olimpia Filipek Winet
Katarzyna Łabaj Rohan
Weronika Rylewicz Wolta
PATROL 3 (O. Pawełczyk) Buszel
Wiktoria Gwiazda Kair
Maria Fugiel Newada
Monika Gutowska Cezar
Miriam Dunikowska Cycero
PATROL4 (O. Fudali ) Gruzja
Karolina Majtyka Eliot
Dominika Toboła Runda
Patrycja Kuśnierz Werano
Zosia Moczurad Wera

 
Zasady gry:
ETAP 1: Patrole przygotowują tablo na zadany temat historyczny -jest to etap eliminacyjny, autorzy 4 najlepszych prac wezmą udział w grze terenowe na koniach. Patrole z dalszych miejsc mogą uczestniczyć w biegu na rowerach lub pieszo. Tablo będą oceniane przez niezależne jury z MDK ”Dom Harcerza”.
TEMATY TABLO SĄ NA TABLICY OGŁOSZEŃ W ORIRK TABUN
TERMIN ODDANIA TABLO - 27.10.2019
Ogłoszenie wyników 4/5 listopad 2019
ETAP 2: Bieg terenowy: patrole konne, rowerowe i piesze będą pokonywać wyznaczoną na mapie trasę, po drodze wykonując na punktach zadania. Trasa biegu kończy się pod Kopcem Piłsudskiego, gdzie składamy hołd Marszałkowi kwiatami. Wszyscy razem wracają do stajni.
ETAP 3: Ostatnim etapem rywalizacji patroli jest zabawa-quiz historyczny, obejmujący wiedzę historyczną z okresu walki o odzyskanie niepodległości przez Polskę (zakres gimnazjalny). W ramach quizu drużyny będą zdobywać też punkty za zespołowe zaśpiewanie piosenki ułańskiej (można mieć tekst, piosenki będą przydzielane drużynom wcześniej, czyli już po zakwalifikowaniu się do patroli).
WYMAGANIA DLA UCZESTNIKÓW:
1.Wiek: 12 – 16 lat
2.Umiejętność jazdy w terenie
3.Znajomość historii Polski w powyższym zakresie
PATROLE KONNE OBOWIĄZUJE REGULAMINOWY PEŁNY STRÓJ JEŹDZIECKI
( Czarny lub ciemnogranatowy fraczek, biała bluzka/koszula, plastron lub krawat, białe bryczesy, czarne buty).

 plakpik2019