10.XI.2018 odbyła się gra terenowa z okazji święta odzyskania niepodległości!

W tym roku rocznica odzyskania niiepodległości była szczególna, to już sto lat minęło od czasów, kiedy nasza ojczyzna ponownie ukazała się na mapach świata, a nasi rodacy mogli się choć przez chwilę cieszyć wolnością. My kolejny raz postanowiliśmy uczcić tę okazję i pokazać, że pamiętamy o tych wszystkich historycznych wydarzeniach i ludziach, którzy je tworzyli. Jak zwykle naszą imprezę rozpoczynały rajdy patrolowe, polegające na tym, że zgłoszone zastępy miały za zadanie przejechanie wyznaczonej trasy i odnalezienie na niej punktów, na których czekały na nich zadania do rozwiązania, zadania związane ściścle z wydarzeniami sprzed stu lat. Jak przystało na taką rocznicę, frekwencja była rekordowa, do rywalizacji przystąpiły cztery patrole konne, trzy piesze i jeden rowerowy, naprawdę całkiem sporo osób. Uczestnicy zabawy zaczęli się schodzić do klubu już koło godziny 10, jadący na koniach, musieli je wcześniej przygotować, aby lśniły czystością podczas uroczystego apelu przy Kopcu Piłsudskiego, pieszym i cyklistom było na tym etapie łatwiej, za to potem musieli się przemieszczać korzystając z siły własnych nóg, no i jednak świat oglądany z grzbietu końskiego wygląda całkiem inaczej! Tak, czy inaczej, wszyscy wyruszyli na trasę przebiegającą przez nasze najbliższe okolice i Lasek Wolski, znaleźli odpowiednie punkty i wykonali czekające na nich zadania, a co najważniejsze, wszystkim udało się dotrzeć na czas pod Kopiec. Nie da się ukryć, że dwudziestka odświętnie ubranych jeźdźców oraz ich wspaniałe rumaki wzbudziły prawdziwy zachwyt wśród licznie zgromadzonych tam osób, ale trudno się dziwić, bo stanowili rzeczywiście wspaniały widok. Po krótkich przemowach pani dyrektor Aleksandry Grodeckiej i kierowniczki Katarzyny Furtak, przedstawiciele młodzieży złożyli piękną wiązankę kwiatów pod krzyżem ustawionym przy wejściu na Kopiec, a po odśpiewaniu pieśni "My, Pierwsza Brygada" wszyscy powrócili na teren naszego Ośrodka, gdzie dołączyli do nas liczni goście, wspólnie obejrzeliśmy przygotowane pokazy, czyli kadryl w wykonanku amazonek z naszego klubu oraz tzw. military, czyli prezentację umiejętości ułańskich. Po tych emocjach wszyscy przeszli na halę, gdzie na uczestników imprezy czekał pyszny poczęstunek. Po zaspokojeniu pierwsego głodu, osoby jadące w patrolach konnych przystąpiły do dalszego ciągu rywalizacji. Tu czekał na nich quiz historyczny oraz konkurs pieśni patriotycznych, każdy z zastępów zaprezentował publiczności przygotowaną przez siebie pieśń. W wykonaniach tych byli wspomagani nie tylko przez profesjonalną pieśniarkę, ale też przez całą publiczność. Po zliczeniu punktów za poszczególne etapy rywalizacji wyłoniono zwycięski zastęp, w składzie: Stefania Godzińska, Monika Gutowska, Wiktoria Gwiaza i Franciszek Igielski - gratulacje!

Zdjęcia z imprezy:

Hubertus cz.1

Hubertus cz.2

Hubertus cz.3

INFORMACJE DLA UCZESTNIKÓW KONNEGO RAJDU PATROLOWEGO.
PLAN DNIA:
10.30 - 11.30 Przygotowanie koni i jeźdźców ( ! czyścimy konie w strojach roboczych, potem przebieramy się w galówki)
11.30 ODPRAWA W ŚWIETLICY W STROJACH GALOWYCH
12.00 – 12.45 Wyjazd patroli na trasy
14.00 Złożenie wieńca pod Kopcem Piłsudskiego
15.00 – 18.00 POKAZY, QUIZ HISTORYCZNY , BIESIADA Z ŚPIEWANIEM PIOSENEK PATRIOTYCZNYCH, ROZDANIE NAGRÓD

PIKNIK NIEPODLEGŁOŚCI -INFORMACJE DLA PATROLI ROWEROWYCH I PIESZYCH.
Patrole rowerowe i piesze zapraszamy od około godziny 11.30. Starty na trasę rozpoczną się od 12.00 (patrole piesze) i od 12.30 rowerowe. Stroje galowe nie obowiązują, natomiast prosimy o zadbanie o estetykę wyglądu patroli.
PLAN DNIA:
11.45 ODPRAWA W ŚWIETLICY PATROLE PIESZE
od 12.00 – Wyjście na trasę patroli pieszych
12.00 ODPRAWA W ŚWIETLICY PATROLE ROWEROWE
12.30 – Wyjazd na trasę patroli rowerowych
14.00 Złożenie wieńca pod Kopcem Piłsudskiego
15.00 – 18.00 POKAZY, rozdanie nagród, BIESIADA ZE ŚPIEWANIEM PIOSENEK PATRIOTYCZNYCH

Śpiewnik ułański - do wykorzystania podczas Pikniku!

 

Zasady gry:

ETAP 1: Patrole przygotowują tablo na zadany temat historyczny -jest to etap eliminacyjny, autorzy 4 najlepszych prac wezmą udział w grze terenowe na koniach. Patrole z dalszych miejsc mogą uczestniczyć w biegu na rowerach lub pieszo. Tablo będą oceniane przez niezależne jury z MDK ”Dom Harcerza”.

TERMIN ODDANIA TABLO - 31.10.2018
Ogłoszenie wyników 6/7 listopad 2018

ETAP 2: Bieg terenowy: patrole konne, rowerowe i piesze będą pokonywać wyznaczoną na mapie trasę, po drodze wykonując na punktach zadania. Trasa biegu kończy się pod Kopcem Piłsudskiego, gdzie składamy hołd Marszałkowi kwiatami. Wszyscy razem wracają do stajni.

ETAP 3: Ostatnim etapem rywalizacji patroli jest zabawa-quiz historyczny, obejmujący wiedzę historyczną z okresu walki o odzyskanie niepodległości przez Polskę (zakres gimnazjalny). W ramach quizu drużyny będą zdobywać też punkty za zespołowe zaśpiewanie piosenki ułańskiej (można mieć tekst, piosenki będą przydzielane drużynom wcześniej, czyli już po zakwalifikowaniu się do patroli).

WYMAGANIA DLA UCZESTNIKÓW:
1.Wiek: 12 – 16 lat
2.Umiejętność jazdy w terenie
3.Znajomość historii Polski w powyższym zakresie

PATROLE KONNE OBOWIAZUJE REGULAMINOWY PEŁNY STRÓJ JEŹDZIECKI
( Czarny lub ciemnogranatowy fraczek, biała bluzka/koszula, plastron/krawat, białe bryczesy, czarne buty).

Tematyka na tablo do opracowania dla zespołów uczestniczących w Pikniku:

1918 – 2018 - 100 LAT NIEPODLEGŁOŚCI – POLACY BEZ KTÓRYCH NIE BYLO BY POLSKI

1. Józef Piłsudski – twórca niepodległości, Marszałek II Rzeczypospolitej
2. Ignacy Paderewski – ambasador polskości, Mąż Stanu, artysta
3. Jan Paweł II – orędownik wolności, papież.
4. Lech Wałęsa – inicjator zmian ustrojowych za „żelazną kurtyną”, prezydent III rzeczypospolitej

NALEZY WPISYWAĆ cały 4 osobowy patrol OBOK WYBRANEGO TEMATU – POSTACI. Jeden temat mogą wybrać max2patrole.
W PRZYPADKU WIĘKSZEJ ILOŚCI CHĘTNYCH NIŻ JEST TEMATÓW PROSIMY O ZGŁOSZENIE SIĘ DO INSTRUKTORA.