Pogoda jak na zamówienia, humory dopisywały, więc zawody musiały być udane! 

Jak widać "trzynastka" nie musi być pechowa, przekonali się o tym wszyscy, którzy zjawili się w niedzielę 13 maja w Tabunie, a były to ekipy ze Stajni Nielepice, Gospodarstwa Podskalany, Stajni Rajdowo-Terenowej w Nawojowej Górze oraz oczywiście szeroka reprezentcja Tabuna, w sumie ponad dwadzieścia zawodniczek. Pogodę ciężko sobie wymarzyć lepszą, słonecznie i pięknie, ale dzięki delikatnemu powiewowi wiatru temperatura nie dawała się we znaki, konie i jeźdźcy mogli swobodnie oddychać, mimo sporego wysilku, który musieli włożyć w kolejne próby. Tym razem było ich mniej, bo zamiast zawodów TREC, zorganizowaliśmy zawody z elementami tej dyscypliny. Niestety, zawsze zderzamy się z pędzącymi przez okolicę kolarzami, nie inaczej byłoby i w tym roku, bo właśnie w sobotę setki cyklistów wystartowały w kolejnym rowerowym maratonie, którego trasa pokrywała się z terenem naszych zmagań. Dlatego spotkaliśmy się dopiero w niedzielny poranek i po krótkiej odprawie, rozpoczęła się pierwsza faza rywalizacja, zwana MA. To tzw. kontrola tempa, w której zawodnicy muszą pokonać 150-metrowy korytarz, w jedną stronę jadąc jak najszybszym stępem, a w drugą jak najwolniejszy galopem. Nie wszystkim to się udało, niektóre konie w stempie szły wolno i dostojnie niczym angielski dżentelmen ulicami Londynu, brakowało im tylko parasolki w ręce. Były też takie konie, którym widok korytarza najwyraźniej skojarzył się z torem wyścigowym i postanowiły udowodnić, że są w stanie pobić rekord trasy! Wszyscy jednak, w ten, czy w inny sposób, zakończyli pozytywnie te zmagania i po krótkim odopczynku dla jeźdźców, a przede wszystkim koni, można było przejść do kolejnej fazy.
Fazą tą było PTV, czyli próba w terenie z 14 naturalnymi lub sztucznymi przeszkodami do pokonania. Tą fazę też poprzedziła odprawa zawodników, tu było już znacznie więcej do omówienia, bo na trasie terenowej znacznie łatwiej się zgubić niż w wyznaczonym taśmą 150-metrowym korytarzu. Po omówieniu wszystkich czyhających na startujących pułapek, zawodnicy mogli się z nimi zaznajomić osobiście, przechodząc całą trasę, oglądając przeszkody i próbując zapamiętać ich kolejność oraz drogę dojazdu do nich. To było jeszcze łatwe, bo jednak wszyscy pokonywali tą trasę znacznie wolniej niż na koniu, można się też było spokojnie zatrzymać i przyjrzeć się wszystkiem z bliższa. Jednak gdy się zasiądzie na konia, perspektywa znacznie się zmienia, no i tempo również. Tu już nie było tak łatwo, ale i tym razem wszyscy znakomicie sobie poradzili i dotarli do mety. I wszystkim tym osobom należą się wielkie gratulacje i gorące brawa, ale trzeba zaznaczyć, że niektórzy z nich zrobili to lepiej, a niektórym wyszło to trochę gorzej, dlatego nie wszyscy zajęli pierwsze miejsce, choć wszyscy są poniekąd zwycięzcami!
To może przejdźmy do wyników naszych zawodów, w których rozgraniczono dwie kategorie, pierwszą z nich, tą liczniejszą, byli juniorzy. Tu najlepsza okazała się para Ola Błaszczak i Świteź ze Stajni Nielepice. Trzeba przyznać, że naprawdę prezentowali się znakomicie, i to nietylko ze względu na dopasowane szczegóły kolorystyczne w stroju jeźdźca i konia, ale przede wszystkim świetnym zgraniem tej pary w każdej sytuacji. Warto dodać, że Ola uzyskała najwięcej punktów z wszystkich startujących w naszych zawodach! Drugą zawodniczką tej kategorii była Julka Czuczeło jadąca na Rumbie, oczywiście reprezentantka naszego klubu i jesteśmy z niej bardzo dumni! Trzecia była Danuta Borodziuk na Wermucie, ta para reprezentowała Stajnię Nielepice. Jeśli chodzi o grupę zwaną seniorami, to rywalizowały w niej tylko przedstawicielki Tabuna, a wśród nich najwięcej punktów zgromadziła Ania Matusiak na Winnetou! Dla wielu może być to zaskoczenie, bo chyba mało kto stawiał na jego zwycięstwo, cóż, Winnetou okazał się czarnym koniem tych zawodów! Wielkie brawa dla tej dzielnej pary i mam nadzieję, że grono jeźdźców zainteresowanych jazdą na tym wspaniałym koniku w końcu się powiększy! Drugie miejsce zajęła Ania Majtyka na Newadzie, a trzecią zawodniczką tej kategorii była Olga Pawełczyk z Arkadią. Być może ich wysokie miejsce też mogło niektórych zaskoczyć, ale ci, którzy widzieli tę parę podczas przejazdu muszą przyznać, że było ono zasłużone. Po skomplikowanej dekoracji, no bo jak tu zapamiętać jaki kolor floo przypada na odpowiednie miejsce, przeszliśmy do całej serii pamiątkowych zdjęć. Gdy już każdy zrobił sobie zdjęcie z tym, z kim chciał, można było przystąpić do kończącej całe zawody rundy honorowej. Oddała ona chyba w pełni charkter tych zawodów oraz nawiązała do nazwy naszego klubu. Ogólnie rzecz biorąc odbyła się tabunem, ale przede wszystkim była pełna spontaniczności i radości, a przecież chyba przede wszystkim oto chodzi w tej dyscyplnie. Nie wynik jest najważniejszy, ale przyjemność ze wspólnej pracy i zmagań w dobrym towarzystwie!

Dziękujemy wszystkim za przybycie i zapraszamy za rok!

Pełne wyniki zawodów:

Kat. junior:

1. Aleksandra Błaszczak – Świteź - Stadnina Koni Huculskich Nielepice 179
2. Julia Czuczeło – Rumba – Tabun 161
3. Danuta Borodziuk – Wermut - Stadnina Koni Huculskich Nielepice 157
4. Apolonia Przybylska – Gruzja - Tabun 134
5. Małgorzata Michałek – Rohan – Tabun 125
6. Maria Grochulska – Wolta – Tabun 124
7. Julia Kalemba –Erina - Stajnia Terenowo-Rajdowa Nawojowa Góra 124
8. Karolina Giza – Orkan - Stadnina Koni Huculskich Nielepice 124
9. Dominika Jakubowska – Cycero – Tabun 123
10. Maja Dobosz - E-Joszko – Gospodarstwo Podskalany 121
11. Katarzyna Sikończyk – Elegia – Tabun 118
12. Agnieszka Pikulska – Eliot – Tabun 116
13. Krystyna Gasińska – Płotka - Stajnia Terenowo-Rajdowa Nawojowa Góra 115
14. Agnieszka Dudek – Jagoda – Tabun 113
15. Julia Zioło – Impreza - Gospodarstwo Podskalany 112
16. Irena Worobkiewicz – Runda – Tabun 90

Kat senior:

1. Ania Matusiak – Winnetou – Tabun 148
2. Anna Majtyka – Newada – Tabun 140
3. Olga Pawełczyk – Arkadia – Tabun 132
4. Dominika Ociepa – Lala – Tabun 128
5. Barbara Machowska – Kair – Tabun 115
6. Agnieszka Domagała – Werano – Tabun 114
7. Aneta Pietrzyk – Figaro – Tabun 108

Zdjęcia z zawodów:

faza MA

oglądanie trasy

faza PTV

zakończenie